Для чого потрібні емоції?

Для чого потрібні емоції?
Автор: RAZOM з тобою
05 лютого 2024

Для чого потрібні емоції?

Емоції породжуються потребою, тому їхнє ігнорування ні до чого доброго не призводить. Наприклад, уночі включили музику під вікнами, і ваша потреба у тому, щоб це припинилося, а ваше роздратування у цьому допоможе. Придушення ж роздратування веде тільки до його посилення, а потім, можливо, і до головного болю. А часте пригнічення і до психосоматичних захворювань.

Детальніше про те, які бувають емоції, для чого вони потрібні і чому не варто їх пригнічувати, розповідає психологиня Центру «RAZOM з тобою» у Львові Любов Малько.

Емоції допомагають зрозуміти, що з нами відбувається і якими є наші потреби, і одночасно дають енергію для реалізації відповідних дій. Ми не можемо контролювати появу емоцій, оскільки вони виникають у відповідь на ті чи інші події. Але можемо контролювати те, як ми їх висловлюємо різко чи м'яко, голосно чи спокійно. Іноді ситуація вимагає від нас твердості. А іноді треба себе трохи стримати, щоб не поранити почуття близької людини. Або щоб не розрахували з роботи.

Якщо емоції пригнічуються, відбувається напруга м'язів, які стримують їх прояв і порушується гормональний фон. Так виникають різні психосоматичні захворювання. Тому так важливо знаходити прийнятну форму для вираження емоцій. Кожна емоція повинна знайти вихід з тіла.

Звичайно, бувають випадки, коли висловити емоції не виходить і можна спробувати перейти на щось позитивне оскільки в цьому випадку виробляються інші гормони, що дозволяють розслабитися. На-д спорт, гарячий душ, щось смачне.Але якщо не усунути причину появи емоцій, то вони виникатимуть знову і знову, і якщо це триває довго, то краще звернутися до психолога.

Навіщо потрібні ці емоції?

Радість — з'являється, коли щось стає кращим, ніж було. Її ненадовго викликають задоволення (їжа, фільм, прогулянка, розваги тощо). Інші джерела радості вимагають праці, але дають змогу відчути себе по-справжньому щасливими, відчути сенс життя. До них відносяться творчість, любов, досягнення поставлених цілей, розвиток себе та допомога іншим.

Навіщо потрібні ці емоції?

Сум - дозволяє зрозуміти, що ми втратили те, що було для нас цінним і попрощатися з цим.

Провина - говорить про те, що ми завдали іншому шкоди і дозволяє, вибачившись, можливо, відшкодувавши збитки, відновити з ним стосунки.

Сором - виникає, коли ми вважаємо, що не відповідаємо нашим вимогам до себе чи норм суспільства.

Страх - емоція, яка попереджає нас про небезпеку. Оберігає життя.

Навіщо потрібні ці емоції?

Тривога - природнє почуття страху перед загрозою , яке дозволяє її помітити і вжити необхідних заходів.

Образа - складна емоція, в яку входять жалість до себе та невиразна злість. Вона з'являється, коли інший завдав нам болю. І тут потрібно вчитися відстоювати себе, свої кордони. Також образа виникає, коли хтось не виправдав наші очікування; у відповідь на не справедливу критику; та як маніпуляція. У таких випадках можна ставити себе місце іншого. Деколи люди маніпулюють, бо не впевнені, що зможуть отримати бажане. Тому, що впевнені негідні цього.

Навіщо потрібні ці емоції?

Злість (роздратування, агресія, гнів) – найчастіше з'являється для того, щоб змінити якусь ситуацію.

Емоції допомагають орієнтуватися у цьому, що з нами відбувається і задовольняти наші потреби. Проблеми виникають, коли ми їх пригнічуємо; коли ми невірно оцінюємо те, що відбувається, наприклад, відчуваємо провину там, де її немає; або якщо зайво накручуємо себе через якусь ситуацію.

Нагадаємо, що проєкт «RAZOM з тобою» реалізується Благодійним фондом «Разом для України» за підтримки Direct Relief.