Стресові стани в контексті війни: що викликає стрес та де українці беруть ресурс для боротьби з ним

Стресові стани в контексті війни: що викликає стрес та де українці беруть ресурс для боротьби з ним Стресові стани в контексті війни: що викликає стрес та де українці беруть ресурс для боротьби з ним
Автор: RAZOM з тобою
14 листопада 2023

У ході дослідження фахівці виявили, що через широкомасштабне вторгнення російської федерації в Україну кількість тих, хто отримав досвід перебування в зоні бойових дій зріс з 18% до 44%.

Наприкінці жовтня соціологи провели масштабне дослідження щодо стресових станів населення України в контексті війни.

У ході дослідження фахівці виявили, що через широкомасштабне вторгнення російської федерації в Україну кількість тих, хто отримав досвід перебування в зоні бойових дій зріс з 18% до 44%. А як вплинула війна на рівень стресу? Серед найпоширеніших чинників, які викликають стрес, українці вказують травматичний досвід, важкі спогади, конфлікти, недостатню підтримку, погіршення умов життя, проблеми зі здоров’ям, загрозу для життя, обумовлену війною.

З точки зору рівня емоційно дискомфортного стану (психологічного дистресу), наразі ситуація співставна з другою половиною 2020 року, коли українці знаходилося в очікуванні чергової хвилі коронавірусу. Так, близько 69% опитаних демонструють нормальний рівень психологічного дистресу, 21% - підвищений, 10% - високий. А це означає, що більшість громадян має достатні ресурси психологічного відновлення, а також захист від найтяжчих стресорів війни.

Разом з тим, люди стали частіше відчувати недовіру, виснаження, страх і погані передчуття, тривожність, напруженість та низьку самооцінку.

Якщо ж говорити про те, де українці беруть ресурс для протидії стресу, то найчастіше це спілкування у справах поза основною роботою, дозвілля, трудова і соціальна активність, а також оптимізм.

Опитування було проведено Соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Інституту соціології НАН України по всій Україні (крім окупованих територій Криму та Донбасу) 6-10 жовтня 2023 року. Було опитано 2767 респондентів віком від 18 до 69.