У 62% українських родин діти стали свідками або пережили «події, пов’язані з війною» - опитування

У 62% українських родин діти стали свідками або пережили «події, пов’язані з війною» - опитування
Автор: RAZOM з тобою
22 листопада 2023

В опитуванні, проведеному Соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Ukraine Children's Action Project, виявлено, що загалом діти та сім’ї в Україні залишаються стійкими, незважаючи на тривалу війну, що супроводжується бойовими діями на окремих територіях, а також ударами ракет та дронів по всій території країни вже більш ніж 20 місяців.

За даними опитування, 62% матерів повідомили, що їхні діти стали свідками або пережили «події, пов’язані з війною». Своє місце проживання вважають небезпечним 25% опитаних матерів, але, разом із тим, 73% - оцінюють психічне здоров’я своїх дітей як дуже добре або добре. Тим не менш, матері повідомляють, що багато дітей бояться гучних звуків (48%), проявляють дратівливість (37%). Загалом діти не виявляють повних ознак посттравматичного стресового розладу, але вплив війни відображається на них у різний спосіб, і в окремих випадках це повʼязано зі скорботою від втрати близьких людей.

Що стосується навчання, то 94% дітей навчаються очно, чи за змішаною формою навчання. Опитані матері повідомляють, що причини пропуску навчання полягають у 78% через хворобу дитини; 25% - через оголошення повітряної тривоги; 9% - через відсутність електроенергії. На процес навчання впливає і те, що під час відвідування дітьми школи часто спрацьовують повітряні тривоги, які вимагають від дітей і персоналу школи відходити в укриття на території школи, але не завжди її залишати.

Як зʼясувалося в ході опитування, сім’ї з вищим доходом мають значно більше ресурсів для подолання викликів, пов’язаних із війною в країні, ніж сім’ї з низьким доходом. І це повинно стимулювати до більшої підтримки людей з фінансовими труднощами для того, щоб пережити війну.

Дослідження проводилося методом CATI (Computer Assisted Telephone Interviews - телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера). Було опитано 2000 респондентів - матері дітей віком 3-17 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв'язок.